[Rice, grains, noodles]Akitaya AKITAKOMACHI Rice/Made in Akita Japan
Scan for mobile view
AKITAYA CO., LTD.
Product features
Authentic Akitakomachi from Akita Prefecture has been consistently selected as a special A rank in the taste ranking of the Japan Grain Inspection Association. It is characterized by its rich "umami" flavor and elasticity| as well as its delicate and beautiful luster and stickiness.
Features
*Good balance of flavors
*Wonderful compatibility with delicate Japanese cuisine
*It contains a lot of water and remains soft even when cold making it perfect for bento lunches and rice balls
Product information
| Brand | Japan Rice AKITAKOMACHI from Akita Prefecture/Specially cultivated rice |
| Retail price in Japan | 3,500 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W28 cm × D5 cm × H45 cm |
| Weight per item | 5 kg |
| Size per case | W28 cm × D28 cm × H39 cm |
| Weight per case | 20 kg |
| Quantity per case | 4 |
| Minimum order quantity | 30 |
| Ingredients | Single ingredient rice |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | FDA |
| International Certifications / Standards(Other) | HACCP(Municipalities|etc.)|ASIAGAP |
| Other product features | Akita Prefecture HACCP |
Supplier information
| Supplier | AKITAYA CO., LTD. |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |



