[Fish and seafood]Gibasa (Akamoku)
Scan for mobile view
Product features
Akamoku (akamoku) is a seaweed characterized by the aroma of the sea, its unique strong stickiness, and its crunchy texture, and has been eaten in Akita for a long time. As the name Akamoku suggests, it is reddish brown in its raw state, becomes bright green when scraped in hot water, and brings out a strong stickiness by chopping it into small pieces. It has such a strong stickiness that when you lift it up with chopsticks, it is dietary fiber called "fucoidan."It is so nutritious that it is called a "marine superfood," and the content of ingredients called fucoidan and fucoxanthin is particularly excellent when compared to other seaweeds. It is recommended to eat it in combination with fermented foods such as natto and kimchi.Note, it is said that it is good to eat little by little (about 30 to 50 grams per day) every day instead of ingesting a large amount at once.Since it has already been boiled, please defrost it and enjoy it as is with your favorite seasoning.It is also recommended to eat it in soup.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 450 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Frozen |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 3 - 6 Months |
| Size per item | W11 cm × D3 cm × H21 cm |
| Weight per item | 200 g |
| Size per case | W34 cm × D24 cm × H56 cm |
| Weight per case | 12 kg |
| Quantity per case | 60 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Ingredients: Akamoku (made in Japan) |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Oganavi Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |


