[Seasonings, cooking oils and dressings]UWA-TEN Fish Sauce (Salmon, "Sake-Shottsuru") 100ml x 6
Scan for mobile view
Nichinankougyou Co., Ltd.
Product features
* It is a full-fledged fish sauce prepared only with salmon and salt that has gone up the river in Akita Prefecture.
*No food additives are used.
*We actively use difficult-to-use ingredients, such as parts that have lost their taste after egg collection, and manufacture them using a manufacturing method that reduces food loss.
* The peculiar odor of fish sauce is extremely small and the umami is strong, so it is suitable for seasoning bases.
* It goes well with seasoning sauteed and stir-fried dishes, and cream sauce.
Product information
| Brand | KIKKONAN UWA-TEN |
| Retail price in Japan | 1,000 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | - |
| Weight per item | 120 g |
| Size per case | W17.3 cm × D14.8 cm × H11 cm |
| Weight per case | 1.3 kg |
| Quantity per case | 6 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Salmon / Salt |
| Allergy information | Contains: Salmone |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Nichinankougyou Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |




