[Seasonings, cooking oils and dressings]Akita miso (organic)
Scan for mobile view
Nichinankougyou Co., Ltd.
Product features
Organic soybeans from Ogata Village, Akita Prefecture, and organic rice are fermented and aged to create Akita miso, which has a rich, old-fashioned flavor.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 940 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 3 - 6 Months |
| Size per item | W10.5 cm × D- × H25 cm |
| Weight per item | 1 kg |
| Size per case | W21.8 cm × D14.3 cm × H45 cm |
| Weight per case | 13 kg |
| Quantity per case | 12 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Ingredients: Organic rice (Oigata Murura in Akita Prefecture), organic soybeans (Oigata Murura in Akita Prefecture), Shiita/Alcohol |
| Allergy information | Contains: Soybean |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Nichinankougyou Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |




