[Rice, grains, noodles]INANIWAUDON with vegan soup
Scan for mobile view
Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd.
Product features
Udon noodles are popular in Japan. Boiling time is as short as 3 minutes, and although thin, the noodles have a strong texture and a rich wheat aroma. It is handmade using our original method, which takes 4 days with repeated aging. Both the udon noodles and the sauce are animal-free, so vegans can enjoy them with peace of mind.
Product information
| Brand | OGAWA |
| Retail price in Japan | 960 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W8.5 cm × D2.1 cm × H26.5 cm |
| Weight per item | 290 g |
| Size per case | - |
| Weight per case | 6.3 kg |
| Quantity per case | 20 |
| Minimum order quantity | 3 |
| Ingredients | udon *flour,salt,water,potato starch (*potato starch is used to keep the noodles from sticking to each other) Mentsuyu *Tamari soy sauce (contains wheat and soybeans), sugar, shochu, salt, dashi (kelp, dried shiitake mushrooms), shiitake mushroom extract, kelp extract, yeast extract |
| Allergy information | Contains: Wheat|Soybean |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | TENOBEHOSIMENTOKUTEI JAS,Akita Prefecture HACCP |
Supplier information
| Supplier | Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon
Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon Using 100% Hokkaido flour
Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
INANIWAUDON for business
Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwasoumen Using 100% Hokkaido flour
Inaniwa Udon Ogawa Co., Ltd.


