[Soft drinks and non-alcoholic beverages]straight tomato juice
Scan for mobile view
Product features
The variety "Natsu Shun" with a high amount of lycopene is cultivated in the open field in Akita Prefecture. Hand-harvested ripe tomatoes. It is a product that is freshly squeezed in about 3~4 days, heat sterilized, and finished. The container uses an ultra-lightweight pouch, has excellent shelf life and a wide range of use, and delivers deliciousness with a long shelf life. 100% straight tomato juice from Akita Prefecture contains about 2.5 pieces of tomato in one pack of 150g.
Product information
| Brand | everyday tomatoday |
| Retail price in Japan | 200 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W11 cm × D3 cm × H16.5 cm |
| Weight per item | 159 g |
| Size per case | W20.2 cm × D8.4 cm × H32.7 cm |
| Weight per case | 3.3 |
| Quantity per case | 20 |
| Minimum order quantity | 8 |
| Ingredients | tomato |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | HACCP for JAPAN |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Daisensounou LLC |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
concentrate tomato juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
tomato & apple juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Vegetables and Fruit Juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
AKITA 100% Apple Juice
Daisensounou LLC


