[Soft drinks and non-alcoholic beverages]tomato & apple juice
Scan for mobile view
Product features
This product is made by squeezing straight tomato juice and 100% apples from Akita Prefecture, mixing 50%, and heat sterilizing it. The container uses an ultra-lightweight pouch, has excellent shelf life and a wide range of use, and delivers deliciousness with a long shelf life. With 50% Akita tomato ingredients and 50% apple juice, it is delicious and easy to drink, and it is recommended for children.
Product information
| Brand | everyday tomatoday |
| Retail price in Japan | 200 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W11 cm × D3 cm × H16.5 cm |
| Weight per item | 159 g |
| Size per case | W20.2 cm × D8.4 cm × H32.7 cm |
| Weight per case | 3.3 |
| Quantity per case | 20 |
| Minimum order quantity | 8 |
| Ingredients | TOMATO(akita),APPLE(akita) |
| Allergy information | Contains: Apple |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | HACCP for JAPAN |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Daisensounou LLC |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
straight tomato juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
concentrate tomato juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Vegetables and Fruit Juice
Daisensounou LLC

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
AKITA 100% Apple Juice
Daisensounou LLC


