[Liquor]subtle scent of Akita cedar - madoromigokochi Lager
Scan for mobile view
TOAST CO.,LTD
Product features
The aroma is a pleasant, pure and refreshing Akita cedar scent, with a subtle fragrance that is well balanced with food. The flavor is designed to bring out the Akita cedar scent in three dimensions, resulting in an overall smooth, light and clean taste. The color is also bright and clear, evoking the color of the finest Akita cedar. It is made using Akita cedar from Noshiro, Akita Prefecture, Japan, a cedar-producing region historically known as the Wood Capital. It is designed to be enjoyed at a leisurely pace, with the image of a high-alcohol Maibock in mind.
Product information
| Brand | kohan-no mori beer |
| Retail price in Japan | 748 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | 7.5% |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W63 cm × D21 cm × H63 cm |
| Weight per item | 660g |
| Size per case | W42 cm × D23.5 cm × H28 cm |
| Weight per case | 16.5K |
| Quantity per case | 24 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Beer (domestically produced) (malt, rice, hops), spirits |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | TOAST CO.,LTD |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |




