[Liquor]Osawa Grape Lager
Scan for mobile view
TOAST CO.,LTD
Product features
Grapes have been cultivated in the Osawa region of Yokote City, Akita Prefecture, for a long time. This is a story of the traditional deliciousness of vine-ripened Osawa grapes and barley. Made from barley and Akita Komachi rice, this liqueur fully utilizes the rich flavor of Osawa grapes, which have adapted to the land and continued to grow. Enjoy the very slight carbonation, gentle alcoholic flavor, mellow grape flavor, and natural sweetness that comes from the ingredients. Enjoy it as a snack with cheese or nuts, or float various fruits on top to make a fruit punch.
Product information
| Brand | kohan-no mori beer |
| Retail price in Japan | 815 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | 3.5% |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W6.3 cm × D21 cm × H6.3 cm |
| Weight per item | 660g |
| Size per case | W42 cm × D23.5 cm × H28 cm |
| Weight per case | 16.5K |
| Quantity per case | 24 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Beer (domestically produced) (malt, Akita Komachi rice, hops), grape extract (Yokote City, Akita Prefecture) |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | TOAST CO.,LTD |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |




