[Liquor]akitainu beer
Scan for mobile view
Product features
`Akitakomachi kome' wa Nihon no Akita ken o daihyō suru sanpindesu. Kohan no mori bīru wa `sake wa fūdo o kamosu mono' to iu porishī no moto, sōgyō-ji kara kono akitakomachi kome o genryō ni bīru o kamoshite orimasu. Kome o tōka sa seru sen'yō setsubi mo orijinaru de hoyū shite ori, kome o genryō ni shita toki ni sono tokuchō o saidaigen ni ikashita oishī bīru o tsukureru kankyō ni arimasu. Akita no daihyō-teki sanbutsu o genryō ni kamoshita bīru ni, onajiku Akita no fūdo o tsutaeru akitainu o kanshite o todoita shimasu. Ajiwai wa sukkiri to shita ragātaipudesu.
さらに表示
219
"Akita Komachi rice" is a product representative of Akita Prefecture, Japan. Kohan no Mori Beer has been brewing beer using this rice since its founding, based on the policy that "sake is brewed from the local climate." We also own our own specialized equipment for saccharifying rice, which allows us to create delicious beer that makes the most of the rice's characteristics when used as an ingredient. This beer, brewed using Akita's representative produce, is presented with an Akita dog, which also represents the local climate of Akita. It has a refreshing lager taste.
Product information
| Brand | kohan-no mori beer |
| Retail price in Japan | 648 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | 5.5% |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W6.3 cm × D21 cm × H6.3 cm |
| Weight per item | 660g |
| Size per case | W42 cm × D23.5 cm × H28 cm |
| Weight per case | 16.5K |
| Quantity per case | 24 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Malt (Germany, Canada), rice (Akita Komachi, Akita Prefecture), hops (America, Germany, etc.) |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | TOAST CO.,LTD |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |




