[Confectionery and sweets]SHIRAKAMI PIE
Scan for mobile view
Product features
This pie pastry is filled with a generous filling made with Premium Pumice.
Premium Pumice refers to the skins and seeds left over after pressing grapes, produced during the production of Shirakami-Sanchi Wine, a specialty of Fujisato Town, Akita Prefecture.
Local winery Albion Shirakami Vineyard & Winery handles everything from grape cultivation to fermentation, making this wine entirely on site.
Enjoy every bit of nature's bounty.
The blessings of the Shirakami-Sanchi are also passed down in this pastry.
The fresh acidity and gentle tannins of Yama Sauvignon wine grapes are combined with a moderate sweetness.
Enjoy the moist, crisp texture.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 1,158 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | Within 3 Months |
| Size per item | W15 cm × D7 cm × H10 cm |
| Weight per item | 180g |
| Size per case | W41 cm × D37 cm × H41 cm |
| Weight per case | 7kg |
| Quantity per case | 36 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Pie dough (wheat flour, butter, salt) (made in Japan), wine pumice, granulated sugar, eggs, butter, almond flour, powdered sugar, lemon juice/citric acid |
| Allergy information | Contains: Wheat|Egg|Milk|Almond |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | espoir Sweets Atelier |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |





