[Confectionery and sweets]SHIRAKAMI BUCKWHEAT ROLLCAKE
Scan for mobile view
espoir Sweets Atelier
Product features
Like their rice flour roll cakes, these are wheat-free buckwheat sweets that they have been making since the shop's founding.
The crumbly sponge cake is made with locally produced buckwheat flour. Buckwheat tea is also added, giving it a rich flavor.
Soba tea itself is added to their special fresh cream, further enhancing the fragrant flavor of the main ingredient.
Product information
| Brand | SHIRAKAMI ROLLCAKE |
| Retail price in Japan | 1,482 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Frozen |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 3 - 6 Months |
| Size per item | W10 cm × D10 cm × H20 cm |
| Weight per item | 400g |
| Size per case | W41 cm × D37 cm × H41 cm |
| Weight per case | 13kg |
| Quantity per case | 32 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Chicken eggs (produced in Akita Prefecture)/ foods made primarily from milk/ sugar/ buckwheat flour/ buckwheat tea/ granulated sugar/ agar/ prpbiotics |
| Allergy information | Contains: Buckwheat|Egg|Milk |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | espoir Sweets Atelier |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |





