[Vegetables, fruits, nuts]Japanese Maitake Mushroom
Scan for mobile view
Product features
This traditional Japanese mushroom, renowned for its rich fragrance, was historically presented to shoguns in the Edo period. Due to its rarity and the difficulty in finding it, it is often referred to as the phantom mushroom.
The name Maitake, meaning "dancing mushroom" in Japanese, comes from an old tale: those who found it would be so delighted that they felt like dancing with joy. This sensory connection between the thrill of discovery and the word "dance" captures the mushroom's unique allure.
We have now made this elusive maitake available as a retort-pouched product with a one-year shelf life, and this product is completely additive-free.
Please note that the maitake should be drained thoroughly in a colander and always heated before use.
Recipe ideas:
* Saute maitake with garlic and use it as a topping for salmon sushi.
Steam maitake with dashi and egg for a savory custard dish.
For more detailed recipe ideas, please contact us to receive our "Takalabo Information" document, which is designed to be used as a sales tool.
If you are interested, please feel free to contact us for more details.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | - |
| Place of production | Japan, Niigata |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W20 cm × D2.5 cm × H30 cm |
| Weight per item | 1.265 kg |
| Size per case | W29 cm × D26 cm × H39 cm |
| Weight per case | 18 kg |
| Quantity per case | 14 |
| Minimum order quantity | 20 |
| Ingredients | Ingredients: Maitake Mushroom |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Takalabo Produce |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Prepared foods]
(1,140g) (Pouched) Japanese Smoked Radish Coppamijin
Takalabo Produce

[Prepared foods]
(1,140g) (Pouched) Japanese Smoked Radish Sliced
Takalabo Produce

[Vegetables, fruits, nuts]
(Reefer Type) (1,000g) Japanese Smoked Radish Coppamijin
Takalabo Produce

[Seasonings, cooking oils and dressings]
(Reefer Type) (150g) Japanese Smoked Radish 1/2Cut Size
Takalabo Produce

[Seasonings, cooking oils and dressings]
(Reefer Type) (250g) Japanese Smoked Radish Original Size
Takalabo Produce

[Vegetables, fruits, nuts]
Gacco Jerky
Takalabo Produce


