[Vegetables, fruits, nuts]Gacco Jerky
Scan for mobile view
Product features
Japanese white radish made by smoking Japanese white radish and then fermenting it with lactic acid bacteria is called "iburigakko."It is a jerky made by slicing and drying the iburigakko.It's a new type of jerky snack that has a smoky flavor, and the saltiness that spreads in your mouth the more you chew.You can enjoy it as a snack with Japanese sake or as a "tenderloin" by adding it to hot sake. It's also delicious as a whiskey snack. Since it is a smoked snack, it goes well with whiskey and mezcal.Since it is a vegan product, it can be used as a vegan snack in bars, restaurants that serve Japanese sake, etc., in the store's new menu.One bag contains 100g of sliced jerky.It contains 1.5 sticks of Iburigakko.
Product information
| Brand | Gacco |
| Retail price in Japan | - |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W20 cm × D4 cm × H30 cm |
| Weight per item | 100 g |
| Size per case | W41 cm × D34 cm × H57 cm |
| Weight per case | 5 kg |
| Quantity per case | 36 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Ingredients: Daikon radish, sugar, salt, rice bran, rice vinegar |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | Non GMO Project |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Takalabo Produce |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Prepared foods]
(1,140g) (Pouched) Japanese Smoked Radish Coppamijin
Takalabo Produce

[Prepared foods]
(1,140g) (Pouched) Japanese Smoked Radish Sliced
Takalabo Produce

[Vegetables, fruits, nuts]
Japanese Maitake Mushroom
Takalabo Produce

[Vegetables, fruits, nuts]
(Reefer Type) (1,000g) Japanese Smoked Radish Coppamijin
Takalabo Produce

[Seasonings, cooking oils and dressings]
(Reefer Type) (150g) Japanese Smoked Radish 1/2Cut Size
Takalabo Produce

[Seasonings, cooking oils and dressings]
(Reefer Type) (250g) Japanese Smoked Radish Original Size
Takalabo Produce


