[Rice, grains, noodles]Inaniwa Korai Udon Noodles, 10kg for business use
Scan for mobile view
Product features
Inaniwa Korai Udon Noodles, 10kg for business use
Wheat flour (produced in Japan), salt, starch
Inaniwa Korai Udon" is carefully made one by one by skilled craftsmen using a traditional method inherited from 300 years ago in the Inaniwa area of Akita Prefecture, and is known for its smoothness and moderate firmness.
It is used on the menus of hotels, drive-in restaurants, taverns, and yakiniku restaurants.
Product information
| Brand | INANIWA UDON |
| Retail price in Japan | 12,000 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W26 cm × D23 cm × H26 cm |
| Weight per item | 10 kg |
| Size per case | W30 cm × D21 cm × H30 cm |
| Weight per case | 11 kg |
| Quantity per case | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Ingredients: Wheat flour (produced in Japan), salt, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for AKITA |
Supplier information
| Supplier | INANIWAKORAIDO Co. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon in a special zipper bag 540g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon noodles with Uji green tea powder
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
SAKURA-Udon 300g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai-Soba 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles with Cherry Blossom Leaf Powder, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakora Udon Noodles Value Pack 270g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles Short Size 400g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 900g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 600g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 750g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 450g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)/Fireworks Edition
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles, Value Pack 200g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles, Value Pack 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 720g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 480g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Soba Noodles with Sauce in Paper Box, 800g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Made with Japanese Wheat Flour Inaniwakorai Udon Noodles 400g
INANIWAKORAIDO Co.


