[Rice, grains, noodles]Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)/Fireworks Edition
Scan for mobile view
Product features
This product is an ideal souvenir set featuring 'Inaniwa Kora Udon'—handcrafted one by one with care by skilled artisans using a traditional method passed down for over 300 years in the Inaniwa region of Akita Prefecture—paired with 'Inaniwa Kora Tsuyu', a specially crafted dipping sauce perfectly complementing the udon. Inaniwakorai Udon : 400g Inaniwakorai Sauce : 100ml
Product information
| Brand | Inaniwa Udon |
| Retail price in Japan | 1,000 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W21 cm × D7 cm × H12 cm |
| Weight per item | 650 g |
| Size per case | W35 cm × D22 cm × H57 cm |
| Weight per case | 14 kg |
| Quantity per case | 20 |
| Minimum order quantity | 5 |
| Ingredients | Udon: Wheat flour (domestically produced), salt, starch Soup base: Soy sauce (domestically produced), sugar-blended isomerized liquid sugar, salt, sugar, mirin, alcohol, seasoning extract, amino acid liquid, brewed vinegar, flavoring ingredients (contains wheat, soybeans, mackerel) |
| Allergy information | Contains: Wheat|Mackerel|Soybean |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for AKITA |
Supplier information
| Supplier | INANIWAKORAIDO Co. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon in a special zipper bag 540g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon noodles with Uji green tea powder
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
SAKURA-Udon 300g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai-Soba 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 10kg for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles with Cherry Blossom Leaf Powder, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakora Udon Noodles Value Pack 270g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles Short Size 400g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 900g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 600g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 750g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 450g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles, Value Pack 200g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles, Value Pack 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 720g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 480g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Soba Noodles with Sauce in Paper Box, 800g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Made with Japanese Wheat Flour Inaniwakorai Udon Noodles 400g
INANIWAKORAIDO Co.


