[Rice, grains, noodles]Inaniwakorai Udon Noodles Short Size 400g
Scan for mobile view
Product features
Each strand of 'Inaniwa Kora Udon' is meticulously handcrafted by skilled artisans using traditional methods passed down for over 300 years in the Inaniwa region of Akita Prefecture. We've cut them to a convenient length (12 cm) for easy eating and versatile cooking.
Product information
| Brand | Inaniwa Udon |
| Retail price in Japan | 500 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W15 cm × D7 cm × H16 cm |
| Weight per item | 410 g |
| Size per case | W29 cm × D24 cm × H45 cm |
| Weight per case | 17 g |
| Quantity per case | 40 |
| Minimum order quantity | 5 |
| Ingredients | Wheat flour (produced in Japan), salt, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for AKITA |
Supplier information
| Supplier | INANIWAKORAIDO Co. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon in a special zipper bag 540g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon noodles with Uji green tea powder
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
SAKURA-Udon 300g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai-Soba 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 10kg for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles with Cherry Blossom Leaf Powder, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakora Udon Noodles Value Pack 270g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 900g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 600g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 750g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 450g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)/Fireworks Edition
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles, Value Pack 200g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles, Value Pack 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 720g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 480g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Soba Noodles with Sauce in Paper Box, 800g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Made with Japanese Wheat Flour Inaniwakorai Udon Noodles 400g
INANIWAKORAIDO Co.


