[Rice, grains, noodles]Inaniwakorai Udon Noodles, Value Pack 200g
Scan for mobile view
Product features
This is the commercial-grade version of 'Inaniwa Kora Udon', meticulously handcrafted one noodle at a time by skilled artisans using a traditional method passed down for over 300 years in the Inaniwa region of Akita Prefecture. It comes in a value pack with individual portions.
Product information
| Brand | Inaniwa Udon |
| Retail price in Japan | 600 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Inavailable |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W9 cm × D2 cm × H30 cm |
| Weight per item | 220 g |
| Size per case | W30 cm × D22 cm × H30 cm |
| Weight per case | 11 kg |
| Quantity per case | 50 |
| Minimum order quantity | 5 |
| Ingredients | Wheat flour (produced in Japan), salt, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for AKITA |
Supplier information
| Supplier | INANIWAKORAIDO Co. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon in a special zipper bag 540g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon noodles with Uji green tea powder
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
SAKURA-Udon 300g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai-Soba 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 10kg for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa Korai Udon Noodles, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles with Cherry Blossom Leaf Powder, 500g for business use
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakora Udon Noodles Value Pack 270g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles Short Size 400g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 900g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Udon Noodles 600g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 750g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Udon Noodles with Sauce in Paper Box, 450g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakrai Udon Noodles Gift Pack (400g + 100ml)/Fireworks Edition
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles, Value Pack 160g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 720g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorai Somen Noodles 480g in paper box
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwakorairai Soba Noodles with Sauce in Paper Box, 800g
INANIWAKORAIDO Co.

[Rice, grains, noodles]
Made with Japanese Wheat Flour Inaniwakorai Udon Noodles 400g
INANIWAKORAIDO Co.


