[Rice, grains, noodles]For restaurants: Inaniwa udon
Scan for mobile view
Product features
The flavor of Inaniwa Kaisa is called unrivaled elegance, then it was taken over by Inaniwa Kisaemon, and it was sold as a treasured servant of Satake, the lord of the Akita Domain at the time. Since the Meiji period, gifts to the Ministry of the Imperial Household have begun, and they have received numerous awards at various expositions, and technology has been conveyed to the present. In the past, it was prized as a high-class product that would not be eaten by the common people, but now it is widely known as a specialty of Akita, one of Japan's top three udon noodles.
Product information
| Brand | Rinsendo |
| Retail price in Japan | 2,000 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | - |
| Weight per item | 1 kg |
| Size per case | W305 cm × D145 cm × H350 cm |
| Weight per case | 6.5 kg |
| Quantity per case | 5 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Ingredients: Flour, table salt/processed starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Rinsendo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
INANIWA Udon Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
INANIWA RAMEN Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
YOKOTE YAKISOBA Fried Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
For restaurants: Inaniwa Ramen 1kg
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon
Rinsendo Co., Ltd.


