[Rice, grains, noodles]For restaurants: Inaniwa Ramen 1kg
Scan for mobile view
Rinsendo Co., Ltd.
Product features
For dried noodles, it was said that it was extremely difficult to manufacture hand-rolled ramen, but we were able to commercialize it using our unique manufacturing technology. This is a new flavor that allows you to enjoy the texture of Inaniwa sardines as ramen!
Product information
| Brand | Rinsendo |
| Retail price in Japan | 2,000 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | - |
| Weight per item | 1 kg |
| Size per case | W305 cm × D145 cm × H350 cm |
| Weight per case | 6.5 kg |
| Quantity per case | 5 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Ingredients: Flour, salt/starch, processed starch, V.B2 |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Rinsendo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
INANIWA Udon Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
INANIWA RAMEN Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
YOKOTE YAKISOBA Fried Noodle
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
For restaurants: Inaniwa udon
Rinsendo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon
Rinsendo Co., Ltd.


