[Rice, grains, noodles]Yokote Fried noodles(instant noodles)
Scan for mobile view
toyamafoods Co.,Ltd.
Product features
We turned Yokote Yakisoba,one of Japan`s three major Yakisoba varieties,into instant noodles.
Recreates the chewy texture of fresh noodles through freeze-drying.
The sauce is slightly sweet with just the right amount of spice,making it a perfect match for the noodles.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 480 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | Within 3 Months |
| Size per item | W19 cm × D6.3 cm × H15.7 cm |
| Weight per item | 140g |
| Size per case | W51 cm × D23 cm × H26 cm |
| Weight per case | 1680g |
| Quantity per case | 12 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Noodles[heat flour(Domestic Manufacturing),Table salt,Powdered wheat protein],Source[Suger(Domestic Manufacturing),Table salt,Brewing vineger,Worcestershi re sauce,Tomato paste,soy sauce,Protein hydrolysate,spices,Powdered sauce],seasoning[Cabbage(Cabbage,Glucose),Seasoned ground meat(Lard,Dried egg white,Plant-basedprotein,Pork,soy sauce,Suger,Chicken,Chicken extract,Table salt,pepper,Onion,Garlic powder,Ginger powder,)]/alkaline water,Caramel coloring,Seasoning(Amino acids,etc.),Powdered cellulose,Acidulant,Thickening agent(Guar gum),Gardenia pigment,Antioxidant(Vitamin E,Rosemary extract),(in part Wheat,egg,Soybean,Chicken,Pork ,Apple,Peach Include) |
| Allergy information | Contains: Wheat|Egg|Soybean|Chicken|Pork|Peach|Apple |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for AKITA |
Supplier information
| Supplier | toyamafoods Co.,Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |





