[Rice, grains, noodles]akitajyuumonji noodles miso(instant noodles)
Scan for mobile view
toyamafoods Co.,Ltd.
Product features
The noodles are medium-thick and curly,with a firm texture and a chewy,springy feel.The miso soup with a strong garlic flavor pairs perfectly with the hearty midium-thick noodles.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 500 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | Within 3 Months |
| Size per item | W19 cm × D7 cm × H19 cm |
| Weight per item | 150g |
| Size per case | W51 cm × D23 cm × H26 cm |
| Weight per case | 1500g |
| Quantity per case | 10 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Noodles[heat flour(Domestic Manufacturing),Table salt,Powdered wheat protein],soup[miso(Domestic Manufacturing),Animal fat,Table salt,Rice fermented seasoning,Suger,Vegetable oil,Carrot,Garlic powder,Pork Extract Powder,soy sauce,Ginger powder,spice,chili oil,clear soup,Onion powder,Glucose,Kelp extract],Bamboo shoots[Bamboo shoots,Dextrin,Suger,soy sauce,Table salt],Seasoned Grilled Pork[Pork.Suger,Table solt,starch syrup,Reduced starch syrup,soy sauce,Powdered egg white,Soy protein,Whey protein,Lactose,spices],seasoning[dried green onions,Pepper]/Seasoning(Amino acids,etc.),Alcohol,alkaline water,Gardenia pigment,phosphate(Na),pH adjuster,CaseinNa,Antioxdant(VitaminE),Caramel coloring,(Contains wheat and egg and Milk ingredients and sesame and Soybean and Chicken and Pork in some parts) |
| Allergy information | Contains: Wheat|Egg|Milk|Sesame|Soybean|Chicken|Pork |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP(Akita Prefecture Edition) |
Supplier information
| Supplier | toyamafoods Co.,Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |





