[Rice, grains, noodles]Akita Nostalgic Showa-era Chinese Noodles Sakihokore(instant noodles)
Scan for mobile view
toyamafoods Co.,Ltd.
Product features
Instant noodles made with rice flour from Akita Prefecture's new brand rice,'Sakihokore'.
The noodles are made using a freeze-drying method,recreating the texture of fresh noodles,and they go perfectly with the light niboshi(dried sardine)broth.
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 550 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | Within 3 Months |
| Size per item | W19 cm × D7 cm × H19 cm |
| Weight per item | 135g |
| Size per case | W51 cm × D23 cm × H26 cm |
| Weight per case | 1350g |
| Quantity per case | 10 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Noodles[heat flour(Domestic Manufacturing),rice flour,(Sakihokore),Table salt,Powdered wheat protein],soup[Table salt,soy sauce,Suger,fermented seasoning,Lard,Flavored cooking oil,Bonito extract,Dried sardines powder,Kelp powder,Pepper powder],Bamboo shoots[Bamboo shoots,Dextrin,Suger,soy sauce,Table salt],Seasoned Grilled Pork[Pork.Suger,Table solt,starch syrup,Reduced starch syrup,soy sauce,Powdered egg white,Soy protein,Whey protein,Lactose,spices],seasoning[dried green onions,Pepper]/Alcohol,Sodiumbicarbonate,alkaline water,Thickening agent(Sodium polyacrylate),Seasoning(Aminoacid etc.),Acidulant,Calcined calcium,phosphate(Na),pH adjuster,CaseinNa,Antioxidant(VitaminE),Caramel Pigments,(Contains wheat and egg and Milk ingredients and Soybean and Pork in some parts) |
| Allergy information | Contains: Wheat|Egg|Milk|Soybean|Pork |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP(Akita Prefecture Edition) |
Supplier information
| Supplier | toyamafoods Co.,Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |





