[Rice, grains, noodles]Inaniwaudon shikkoku
Scan for mobile view
Product features
Inaniwa udon is considered one of the three major udon noodles in Japan. This product adds Japanese bamboo charcoal powder to the flour. The bamboo charcoal particles fill in the spaces between the flour particles to achieve the ultimate smoothness. You can also expect the detox effect of bamboo charcoal. You can also enjoy special colors by combining it with other ingredients. It takes about 3 to 4 minutes with hot water.
Product information
| Brand | Inaniwaginshoudouhonpo |
| Retail price in Japan | 700 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W11 cm × D1 cm × H30 cm |
| Weight per item | 186 g |
| Size per case | W30 cm × D11 cm × H33 cm |
| Weight per case | 6kg |
| Quantity per case | 30 |
| Minimum order quantity | 3 |
| Ingredients | Flour (domestic production), salt, bamboo charcoal powder, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon just pour hot water
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudonmattya
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon sakura
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
instant inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.


