[Rice, grains, noodles]inaniwaudon
Scan for mobile view
Product features
This is Inaniwa udon made by hand in Inaniwa-cho, Yuzawa-shi, Akita Prefecture, the home of Inaniwa udon. It is characterized by its silky mouthfeel, good texture, and the flavor of the noodles themselves, where you can feel the flavor of wheat.
Product information
| Brand | inaniwaginshoudouhonpo |
| Retail price in Japan | 600 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W11 cm × D1 cm × H30 cm |
| Weight per item | 186 g |
| Size per case | W30 cm × D11 cm × H33 cm |
| Weight per case | 6 kg |
| Quantity per case | 30 |
| Minimum order quantity | 3 |
| Ingredients | Ingredients: Flour (manufactured domestically), table salt, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon just pour hot water
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudonmattya
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon sakura
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
instant inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.


