[Rice, grains, noodles]instant inaniwaudon
Scan for mobile view
Product features
This is an instant type of Inaniwa udon, one of Japan's top three udon noodles. The raw ingredients are authentic Inaniwa udon made by hand in Inaniwa Town. After pouring hot water, you can enjoy delicious Inaniwa udon in 4 to 5 minutes. Soup and ingredients are included in the set.
Product information
| Brand | inaniwaginshoudouhonpo |
| Retail price in Japan | 500 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 3 - 6 Months |
| Size per item | W22 cm × D3 cm × H22 cm |
| Weight per item | 100 g |
| Size per case | W31 cm × D27 cm × H58 cm |
| Weight per case | 6 kg |
| Quantity per case | 48 |
| Minimum order quantity | 2 |
| Ingredients | Ingredients: "Noodles: flour (manufactured domestically), table salt, starch dipping sauce: soy sauce (contains wheat and soybeans) , sugar, salt, mirin, chicken broth, fermented yeast extract/alcohol Kayaku: seaweed, green onions" |
| Allergy information | Contains: Wheat|Soybean|Chicken |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP for Akita |
Supplier information
| Supplier | Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon just pour hot water
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudonmattya
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon sakura
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.


