[Rice, grains, noodles]Inaniwaudon shikkoku
Scan for mobile view
Product features
This Inaniwa udon is made using the traditional hand-weaving method. By kneading in Japanese bamboo charcoal powder, we have achieved an amazing smoothness. You can also expect the detoxifying effects of the bamboo charcoal.
Product information
| Brand | Inaniwaginshoudouhonpo |
| Retail price in Japan | 700 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W11 cm × D1 cm × H30 cm |
| Weight per item | 186g |
| Size per case | W30 cm × D11 cm × H33 cm |
| Weight per case | 6kg |
| Quantity per case | 30 |
| Minimum order quantity | 3 |
| Ingredients | Wheat flour, bamboo charcoal powder, salt, starch |
| Allergy information | Contains: Wheat |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | HACCP |
Supplier information
| Supplier | Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd. |
| Business type | Manufacturing |
| Social Media | |
| YouTube | - |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwa udon just pour hot water
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
Inaniwaudon shikkoku
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudonmattya
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon sakura
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.

[Rice, grains, noodles]
instant inaniwaudon
Inaniwa Ginshoudou Honpo Co., Ltd.


