[Rice, grains, noodles]Easy cook Brown rice 850g
Scan for mobile view
Product features
Made from 100% Akitakomachi produced in Ogata Village, a special cultivated agricultural product of Akita Prefecture.
Iron is added to brown rice for improved functionality.
This "Easy cook brown rice" can be soaked for 30 minutes to 1 hour and then cooked just like white rice.
It does not need to be soaked in water for a long time like regular brown rice.
Product information
| Brand | WAKUI CRAFT |
| Retail price in Japan | 1,268 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W18 cm × D3.5 cm × H27.5 cm |
| Weight per item | 880 g |
| Size per case | W27.8 cm × D66 cm × H42.7 cm |
| Weight per case | 33 kg |
| Quantity per case | 35 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Brown rice (made in Ogata Village), Collagen peptide/ Ferric pyrophosphate, Vitamin B1 |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | ISO 22000 |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | Specially cultivated rice |
Supplier information
| Supplier | OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD. |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
WAKUI noodle (Gluten free Ramen type)
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Fresh Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Akitakomachi packed white rice 180g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
KOJI AMAZAKE 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
GLUTEN FREE RAMEN
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Sprouted Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt YUZU
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
SAKIHOKORE Microwave rice 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 10pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.


