[Rice, grains, noodles]Sprouted Brown rice 850g
Scan for mobile view
Product features
Uses 100% Akitakomachi from Ogata Village, a specially cultivated agricultural product of Akita Prefecture.
This is a nutrient function food (iron) that has improved functionality by adding iron to germinated brown rice.
The water absorbency of individual germinated brown rice is good, and it can be cooked easily like white rice in a home rice cooker without soaking.
Product information
| Brand | WAKUI CRAFT |
| Retail price in Japan | 1,458 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W18 cm × D3.5 cm × H27.5 cm |
| Weight per item | 880 g |
| Size per case | W27.8 cm × D66 cm × H42.7 cm |
| Weight per case | 33 kg |
| Quantity per case | 35 |
| Minimum order quantity | 1 |
| Ingredients | Brown rice (Akita, Japan), GABA, collagen peptide/ferric pyrophosphate, vitamin B1 |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | ISO 22000 |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | Specially cultivated rice |
Supplier information
| Supplier | OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD. |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
WAKUI noodle (Gluten free Ramen type)
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Fresh Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Easy cook Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Akitakomachi packed white rice 180g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
KOJI AMAZAKE 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
GLUTEN FREE RAMEN
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt YUZU
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
SAKIHOKORE Microwave rice 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 10pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.


