[Rice, grains, noodles]SAKIHOKORE Microwave rice 150g x 3pcs
Scan for mobile view
Product features
This microwaveable rice is made from "SAKIHOKORE", a special rice proudly brought to you by rice-producing Akita Pref., which not only has great flavor but also an excellent balance of aroma and texture.
You can easily enjoy fluffy rice in just 2 minutes in the microwave (500W or 600W).
Product information
| Brand | - |
| Retail price in Japan | 605 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 6 Months - 1 Year |
| Size per item | W11 cm × D8 cm × H17 cm |
| Weight per item | 480g |
| Size per case | W29.3 cm × D18.5 cm × H24.2 cm |
| Weight per case | 4008g |
| Quantity per case | 8 |
| Minimum order quantity | 10 |
| Ingredients | Water / Non-glutinous rice |
| Allergy information | - |
| International Certifications / Standards | - |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD. |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
WAKUI noodle (Gluten free Ramen type)
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Fresh Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Easy cook Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Akitakomachi packed white rice 180g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
KOJI AMAZAKE 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
GLUTEN FREE RAMEN
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Sprouted Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt YUZU
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 10pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.


