[Soft drinks and non-alcoholic beverages]The Rice Malt YUZU
Scan for mobile view
Product features
It is a drink made by adding lactic acid bacteria to traditional Japanese fermented rice drinks. You can feel the refreshing scent of yuzu and drink it refreshingly. It does not use sugar and is characterized by its natural sweetness derived from rice.
Product information
| Brand | WAKUI CRAFT |
| Retail price in Japan | 880 yen |
| Place of production | Japan, Akita |
| OEM | Available |
| Transportation | Dry |
| Percentage of alcohol | - |
| Best Before | 1 Year - 2 Year |
| Size per item | W7.5 cm × D16 cm × H7.5 cm |
| Weight per item | 600 g |
| Size per case | W31.5 cm × D36.5 cm × H32 cm |
| Weight per case | 22 kg |
| Quantity per case | 32 |
| Minimum order quantity | 90 |
| Ingredients | Ingredients: Rice malt, Citrus juice, lactic acid bacteria metabolites(Japanese soybean, Lactic acid bacteria)/pH adjuster |
| Allergy information | Contains: Soybean |
| International Certifications / Standards | Halal|FSSC 22000 |
| International Certifications / Standards(Other) | - |
| Other product features | - |
Supplier information
| Supplier | OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD. |
| Business type | Wholesaler/Retailer |
| Social Media | |
| YouTube | YouTube video |
Other products by this supplier

[Rice, grains, noodles]
WAKUI noodle (Gluten free Ramen type)
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
Fresh Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Easy cook Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Akitakomachi packed white rice 180g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
KOJI AMAZAKE 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
GLUTEN FREE RAMEN
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Soft drinks and non-alcoholic beverages]
The Rice Malt 600g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Sprouted Brown rice 850g
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
SAKIHOKORE Microwave rice 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 3pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.

[Rice, grains, noodles]
Microwave rice (Japanese rice) 150g x 10pcs
OGATA VILLAGE AKITAKOMACHI RICE PRODUCERS CO., LTD.


